jump to navigation

Vive les Vacances- השפעת מימד הזמן בתרבויות שונות על העסקים 19/07/2009

Posted by Marion Burgheimer in Uncategorized.
Tags: , , ,
trackback

vive les vacancesביום שישי האחרון קיימתי שיחת עבודה עם קולגה מצרפת. לקראת סוף השיחה שאלתי אותה האם יהיה ניתן לכתוב לה שאלות המשך במייל. היא השיבה בחיוב אבל הוסיפה שעלי לשלוח לה את המייל לפני התשעה ביולי, מפני שלאחר מכן היא תהיה בחופשה של שבעה שבועות בפינלנד, כלומר עד אמצע אוגוסט כמעט, ובכל תקופה זו היא לא תהיה נגישה למדיום אלקטרוני, כולל אימייל.

שתקתי שנייה, לפני שהשבתי לה "אין שום בעיה". אבל בלב רצו לי מחשבות אחרות לגמרי: קודם כל, איזה כיף לה. שבעה שבועות חופש. אני לא מכירה מישהו מבין חברי העצמאיים והשכירים הישראלים, שיכול לקחת חופשה כל כך ארוכה מהעבודה. ושנית, איך אפשר להיות בלי נגישות למדיום אלקטרוני במשך כל כך הרבה זמן? באופן אישי, אני אפילו לא מסוגלת לחשוב על כמות העבודה שתהיה לי אח"כ, בכדי לעבור על כל ההודעות.

ואז נזכרתי במשפט הצרפתי האולטימטיבי : Vive les Vacances! כן, הגיע החופש הגדול! בצרפת בפרט, ובאירופה בכלל, משפחות ממשות את הזכות לחופשה שנתית. אז נכון שבתקופת המשבר הכלכלי של היום, משפחות רבות יצמצמו את זמן החופשה ואולי יבחרו בצורות בילוי זולות יותר, אבל חשיבות החופשה כערך וכסימן לאיכות חיים, נשארת.

שיחה זו הובילה אותי למחשבות שקשורות להבדלי גישות שמקורן בתרבות החיים והעבודה במקומות שונים בעולם. ובצורה קונקרטית, לבחינה של השפעת מימד הזמן ותפיסת החיים על עולם העבודה והעסקים.

להלן שלושה היבטים יישומים שיש לקחת בחשבון בעת עבודת צוותים בינלאומיים, שכוללים אנשי צוות מישראל, מצרפת וממדינות אירופה נוספות.

1. בעבודת צוותים בינלאומיים נדרש תכנון לטווח ארוך:
* תכנון של לוחות זמנים ברורים- עם תאריכי יעד, ותאריכי ביניים להשגת המטרות.
* תכנון וחלוקה של תפקידים ומטלות בין אנשי הצוות- תכנון שיאפשר לכל אדם בצוות לדעת מה הוא עושה, אך גם ובמיוחד באילו משימות יש לו עצמאות מלאה, ובאילו משימות הוא עובד יחד עם חבר צוות מחו"ל. זאת בכדי לאפשר לחבר הצוות הישראלי לעבוד בצורה עצמאית בזמן החופשה של חבר צוות אחר, ובלא תלות בקבלת מידע מאותו חבר שנמצא בחופשה.
2. נדרשת גם מידה רבה של שותפות ואמון בין אנשי הצוות בכדי שיוכלו לחלוק מידע ותובנות, ובכך לעזור אחד לשני על אף המרחק הגיאוגרפי. הפתיחות והשותפות במידע בין האנשים תגדיל את האמון והרצון לעבוד יחד ולתרום הצלחת המשימות.
3. ולבסוף, נדרש גם תהליך של חיזוק מודעות והבנה של התרבות והחברה אליה שייכים כל חברי הצוות. במקרה זה נדרש הסבר של משמעות החופשה השנתית בכל מדינה.

בצרפת ובמדינות רבות באירופה חשוב מצב ה- Being, ההוויה של האדם. הדגש הוא על המאפיינים האישיותיים, והקשרים המשפחתיים. באופן יישומי, בתרבויות אלו שמים דגש על איכות החיים והערכים שנובעים מכך, כמו הצורך בהפרדה בין חיי- העבודה והחיים הפרטים. בעבודה יהיה דגש על שביעות הרצון מהעבודה, והקשרים הבין-אישיים בין העובדים. לעומת זאת, במדינות ותרבויות אחרות דווקא חשוב מצב ה- Doing, העשייה. דבר שמתבטא בחשיבות העבודה, מילוי המשימות, ההישגים וההתקדמות בקריירה.

מתן הסבר לכלל חברי הצוות על תפיסת החיים בכל מדינה, וכיצד היא באה לידי ביטוי בחופשות ותנאי עבודה, יכול לחזק את המודעות והרגישות התרבותית של כלל חברי הצוות אחד לשני. הסבר כזה, יכול גם להוריד את רמת הקנאה או לחילופין הכעס על כך שחלק מחברי צוות נעדרים לזמן רב בחודשי הקיץ, מבחינת זווית הראייה הישראלית.

אני מקווה שכולכם תוכלו לצאת השנה לחופשה כי בכל זאת הנה מגיע "החופש הגדול".

* המאמר שלי פורסם גם באתר http://www.ofim.co.il

תגובות»

1. marion - 08/08/2009

בעיתון דה מרקר מיום שישי 7/8/09 ישנה כתבה שסוקרת את מצב "המשרד – גרסת יולי-אוגוסט", לפי הכתבה רואים שגם אצלינו יש האטה. בחלק מהמשרדים מאפשרים ניתוק מלא לפחות לחלק מבעלי התפקידים, לחלק אחר לא.
בכל זאת רואים הבדל בין-תרבותי אצל חלק מהמרואיינים- הם עצמם לא מאפשרים לעצמם להתנתק או כמו שאמר מנכ"ל משרד רואי חשבון: שטראוס-לזר "בקיץ הקודם, כשהייתי בשיט, מצאתי את עצמי מקדיש דקות ארוכות להתכתבות בלפטופ ברגע שהאוניה נכנסה למפרץ יפהפה". הנה שוב ההבדל בין Doing & Being
http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=skira20090807_1105878&from=haaretz

2. marb18 - 11/08/2009

ביום שישי ה 7/8/09 הייתה כתבה בדה מרקר על "המשרד גרסת יולי אוגוסט " בישראל
http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=skira20090807_1105878

יש בכל זאת תחושה שהישראלים יוצאים לחופשה. בחלק מהמשרדים יש ניתוק מלא במקומות אחרים ניתוק חלקי, תלוי גם בתפקיד.

3. marb18 - 17/08/2009

ביום שישי 14/8/09 הופיע מאמר של ארנה קזין בארץ שסוקר את מצב העבודה והחופשה בראייה השוואתית. ישראל מול העולם. המאמר נקרא "מאסר עולם עם עבודת פרך" ובתת- כותרת כתוב
יום העבודה ארוך יותר, ימי החופשה קצרים יותר – הישראלי עובד יותר מעמיתיו באירופה

הנה עוד נתון לדיון בנושא של זמן , פעילות עסקית, והמערך של being מול ה
doing שיש בינינו ובין האמריקאים מול האירופאים, בדגש צרפת.
http://www.haaretz.com/hasite/spages/1107350.html?more=1

4. עבודת צוותים בינלאומיים מבוזרים « Intercultural Workshops for International Companies - 03/11/2009

[…] מהפכה שמראה לכל כלל יש יוצא מן הכלל, גם בתרבויות.(ראו פוסט קודם שלי […]


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: